شنبه, 28 دی 1398
رو عنوان : مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره)
عنوان : نشست تخصصی "پدافند غیر عامل كشاورزی" با حضور سردار دكتر جلالی
کد خبر : ۲۱۲۰۷
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ 
ساعت : ۱۷:۲۲:۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

وظیفه پدافند غیرعامل بی‌اثرسازی تهدید بر علیه کشور است

نشست تخصصی پدافند غیرعامل کشاورزی با حضور سردار دکتر جلالی در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره)؛ نشست تخصصی پدافند غیرعامل کشاورزی در هفته گرامیداشت پدافند غيرعامل با شعار "مقاومت و بازدارندگي با رونق توليد" صبح دوشنبه 13 آبان ماه 1398 با حضور سردار دکتر جلالی رییس سازمان ملی پدافند غیر عامل کشور، مهندس طلایی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی و رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی، مهندس موسوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، دکتر نجفیان رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، دکتر بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، مهندس جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور، دکتر مخبر رئیس مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) و 230 نفر از مدیران، محققان، کارشناسان و اعضای هیات علمی موسسات تحقیقاتی، سازمان پدافند غیرعامل کشور و مرکز آموزش امام خمینی در سالن استاد شهید مطهری  مركز آموزش عالي أمام خميني (ره) برگزار شد.

ابتدا دکتر مخبر  ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان و آرزوی توفیق برای همه خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، گزارش جامعی از اقدامات انجام شده توسط مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) در حوزه پدافند غیرعامل کشاورزی در سال های اخیر و برنامه های پیش بینی شده در سالجاری ارائه نمود.دکتر مخبر اظهار داشت: همکاری خیلی خوبی با توانمندی و همکاری سازمان پدافند غیر عامل کشور، معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی و موسسات تحقیقاتی، با محوریت مرکز آموزش عالی امام خمینی
(ره) صورت گرفته است و با توجه به اهمیت پدافند غیر عامل  علی الخصوص در بحث کشاورزی بحمدالله دستاوردهای نسبتا خوبی داشته ایم، هرچند با وضع مطلوب قطعا فاصله زیادی داریم.

وی افزود: حاصل این همکاری سه جانبه، تدوین سند زیستی وزارت جهاد کشاورزی است که با همکاری دانشگاه شیراز تدوین گردید. این سند، سند راهبردی و کارآمدی برای وزارت جهاد کشاورزی می باشد.

ایشان در ادامه بیان کرد: بزرگترین و شاید بهترین همایش پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی توسط این مرکز در سال 1397 با حضور بیش از ششصد نفر از  مدیران مجموعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. نشست تخصصی پدافند غیرعامل کشاورزی که امروز در این مرکز در حال برگزاریست دومین همایشی است که مرکز آموزش عالی امام خمینی افتخار دارد در زمینه پدافند غیرعامل برگزار نماید.

دکتر مخبر خاطر نشان ساخت: مرکز آموزش عالی امام خمینی با برگزاری دوره آموزشی پدافند غیرعامل در قالب آزمون مجازی، موفق شده است 43 هزار نفر از مدیران و کارکنان وزارت جهاد کشاورزی را آموزش دهد.

وی افزود: تربیت 300 مربی پدافند غیرعامل، در  قالب 6 دوره آموزشی، تا پایان سالجاری توسط این مرکز انجام خواهد شد.

  دکتر مخبر در ادامه گفت: این مرکز دوره آموزشی مرزبانان زیستی را برای همه مدیران پدافندغیرعامل کشور در سال 1398 برگزار می نماید.

سردار جلالی: رادارهای پدافند زیستی باید ارتقا یابد/ برنامه دشمن برای برهم زدن امنیت غذایی کشور شکست خورد.

 

سردار دکتر غلامرضا جلالی در بخش نخست سخنان خود به موضوع گرامیداشت 13 آبان روز دانش آموز و استکبارستیزی پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی در گام دوم خود، استکبارستیزی را در صدر اهداف و برنامه‌هایش قرار داده است و به امید خدا این مبارزه با توان جوانان و نوجوانان دهه‌های چهارم و پنجم انقلاب به نفع ملت‌های مستقل جهان ادامه خواهد داشت و پیروزی بسیار نزدیک است.

وی با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل در شرایط کنونی و با توجه به توسعه علم و فناوری وارد حوزه و قلمروهای جدیدی شده است، گفت: پدافند زیستی یکی از عرصه‌های نوینی است که پدافند غیرعامل در آن الگوهای دفاع در برابر تهدیدات نوین را پیگیری می‌کند.

 سردار جلالی با تاکید بر اینکه بی‌اثرسازی تهدیدات و به حداقل رساندن آسیب پذیری ها از اولویت‌ها و اهداف پدافند غیرعامل است، گفت: ما دو دسته تهدید؛ یکی طبیعی و دیگری انسان‌ساز داریم که قلمرو فعالیت سازمان پدافند غیرعامل کشور، مهار و مقابله با تهدیدات عامدانه و انسان‌ساز است که از تهدیدات طبیعی پیچیده‌تر است چرا که ذات آن علمی، متغیر و فناورانه است.

 در ذات بسیاری از فناوری ها تهدیدات نهفته وجود دارد

وی با تاکید بر اینکه در ذات بسیاری از فناوری ها تهدیدات نهفته وجود دارد، گفت: پدافند غیرعامل با ارائه الزامات و رویه ها تلاش دارد تا بستر بهره‌برداری مطمئن و فراگیر از فناوری ها را پدید آورد.

 سردار جلالی با بیان اینکه ما در پدافند زیستی یک اولویت به نام تامین امنیت غذایی داریم گفت: دشمن در تلاش است تا این امنیت غذایی را برهم بزند که خوشبختانه تلاش های آنها ناکام مانده است و امروز کشور ما در حوزه امنیت غذایی وضعیت مطلوبی دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: دشمن در حوزه تهدیدات، اهداف پنهانی دارد بر این مبنا ما باید در حوزه پدافند زیستی توانمندی رصد و تشخیص خود را ارتقا دهیم تا بتوانیم با این اهداف پنهان مقابله کنیم.

 دستکاری آمریکا در ویروس بیماری سارس

وی با تاکید بر اینکه در تهدیدات زیستی همیشه فاعل مجهول است، گفت: دستکاری انسان در ژنتیک می‌تواند موجودات زنده را به یک سلاح تبدیل کند. دستکاری آمریکا در ویروس بیماری سارس که تهدیدی علیه چینی‌ها بود یکی از نمونه های اینگونه تهدیدات است.

 سردار جلالی با بیان اینکه در دفاع زیستی باید بتوانیم تهدیدات در حوزه زیستی و عامل آن را شناسایی کنیم، افزود: ما نیاز داریم رادارهای تشخیص دفاع زیستی را ارتقا دهیم که این رادارها آزمایشگاه تخصصی تشخیصی در حوزه دام،گیاه و انسان هستند.

دشمن تلاش دارد تا الگوی مصرف و رضایتمندی در ایران را تغییر دهد

وی به موضوع دفاع از دارایی‌های زیستی کشور نیز اشاره کرد و گفت: مراکزی مانند بانک ذخایر ژنتیک گیاهی جزو دارایی‌های باارزش بالا به حساب می آیند و باید الزامات صیانت از آنها با دقت رعایت شود.

سردار جلالی با اشاره به اینکه دشمن تلاش دارد تا الگوی مصرف و رضایتمندی در ایران را تغییر دهد، ادامه داد: در حوزه زیستی و غذا نیز باید مراقب بود که سبک های مصرف غذا به چه سمتی درحال تغییر است و چه نسبتی بین این تغییر سبک و افزایش واردات وجود دارد

برخی با توجهیات اقتصادی به‌دنبال تضعیف خودکفایی غذایی هستند

وی با تاکید بر اینکه برخی با توجهیات اقتصادی تلاش دارند تا خودکفایی غذایی را تضعیف کنند، افزود: اگر با این نگاه پیش می‌رفتیم امروز در صنایع دفاعی و موشکی در سطح کنونی نبودیم بنابراین برای تضمین امنیت اقلام راهبردی غذایی باید به سمت خودکفایی پیش ببریم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه در داستان جنگ ترکیبی دو سال اخیر آمریکایی ها تلاش داشتند تا امنیت غذایی ایران را به مخاطره بیندازند، ادامه داد: خوشبختانه امروز دشمنان متوجه شده‌اند که کشور توانایی اداره مردم و تامین امنیت غذایی را دارد.

نباید واردکننده و ناظر محصولات غذایی یکی باشد

سردار دکتر جلالی با تاکید بر اینکه در امنیت غذایی سه مولفه کمیت، کیفیت و حلیت دارای اهمیت است، گفت: نظارت بر کیفیت موادغذایی باید ارتقا پیدا کند چرا که برخی اخبار ناخوشایند در این زمینه به گوش میرسد. برخی تولیدات زراعی و دامی ما به‌دلیل عدم رعایت استانداردهای سلامت، اجازه صادرات پیدا نکرده‌اند اما همین محصولات در بازار داخلی کشور به راحتی توزیع می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه در مورد امنیت غذایی و واردات نیز گفت: نباید واردکننده و ناظر کنترل کیفیت محصولات غذایی یکی باشد و باید این دو مرجع از نظر حقوقی منفک شوند.

محمدرضا طلایی: صیانت از افزایش تولید محصولات کشاورزی وظیفه پدافندی وزارت جهاد کشاورزی است.


محمدرضا طلايي معاون توسعه مديريت و منابع و رئيس كميته پدافند غيرعامل وزارت جهادكشاورزي در اين نشست تخصصي با تاكيد بر اينكه امنيت غذايي در حوزه كشاورزي بسيار مهم است،گفت: افزايش توليد محصولات كشاورزي سبب مي شود تا وظيفه سنگيني در حوزه پدافندي داشته باشيم.

طلايي افزود: ميزان توليد گندم در سال هاي گذشته ٦ تا ٧ تن در هر هكتار بوده كه امروزه به ١٢.٥تا ١٣تن رسيده است.

وي با بيان اينكه افزايش توليد صرفا با استفاده بيشتر از  منابع  نبوده است، افزود: با برنامه ريزي هاي انجام شده محققان سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي براي محصولات در هر شرايطي بذر مناسب معرفي كرده اند.

معاون توسعه مديريت و منابع وزارت جهادكشاورزي با اشاره به سامانه پهنه بندي كارشناسان ،گفت: اين كارشناسان از مزرعه تا عالي ترين محققان براي اطلاع رساني به كشاورزان در ارتباط هستند.

وي با تاكيد بر اينكه افزايش توليد محصولات كشاورزي با وجود كاهش منابع داشته ايم، ادامه داد: اين ميزان توليد سبب مي شود تا وظيفه سنگيني در حوزه پدافندي داشته باشيم، زيرا خطرات در اين بخش افزايش خواهد يافت.

رئيس كميته پدافند غيرعامل وزارت جهادكشاورزي با تاكيد بر اينكه ذخيره سازي محصولات استراتژيك در اولويت برنامه هاي وزارت جهادكشاورزي است، تصريح كرد: ظرفيت سردخانه هاي كشاورزي در كشور با توجه به سردخانه هاي در حال ساخت تا پايان سال بيش از ٢برابر خواهد شد.

وي در پايان با بيان اينكه آموزش در پدافند غيرعامل براي تشكل ها نيز انجام شود، گفت: سند تفاهم آموزشي با مركز آموزش عالي أمام خميني(ره) امضا شده است.

طی این نشست دکتر نجفیان رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، دکتر جلیلی رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و دکتر بهمنی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، گزارش جامعی از فعالیت های موسسات خود در حوزه پدافند غیرعامل و برگزار مانورهای پدافند غیر عامل در موسسات خود ارائه نمودند.


بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0